Pályázati útmutató
A felszámolási vagyon értékesítése nyilvános pályázatokon történik, amelyek minden esetben a Cégközlönyben kerülnek közzétételre. Árverés útján történő értékesítést – mint a Cstv. szerint a nyilvános értékesítés formáját csak kivételesen, egyéb okból indokolt esetben – a nyilvános pályázat mellett – alkalmazza a felszámoló. A kötelezően előírt nyilvános pályázat mellett a felszámoló a nyilvános meghirdetés és értékesítés egyéb feltételeit is választhatja (ingatlanközvetítő, más helyi vagy országos napilapban történő közzététel stb.) ezek azonban csak másodlagosak és ezek mellett sem mellőzhető a Cégközlönyben történő kiírás. (A nehezen értékesíthető ingatlanok értékesítési lehetőségének bővítését célozhatják az előbb említett értékesítési formák.) A Cégközlönyben való meghirdetéstől kizárólag olyan kisértékű vagyonelemek ( 100.000 Ft érték alatt) esetében térhet el a felszámoló, ahol azt a mindenkor hatályos Cstv. lehetővé teszi ( pl. az értékesítésből elérhető vételár, a szállítási költség stb. meghaladná a várható vételárat.)
I. A pályázatok érvényességének alaki feltételei
A pályázatok beadási határidejét a Cégközlönyben történő közzététel napjától számítva kell kiszámolni az irányadó jogszabályi előírásoknak megfelelően legalább 15 napos hirdetési napot figyelembe véve, de indokolt esetben ennél hosszabb hirdetési időszak is megállapítható. ( Amennyiben ezt nem ismeri a pályázó, akkor erről a felszámoló tud felvilágosítást adni. )
A felszámoló minden megjelenő pályázat esetében köteles gondoskodni olyan munkatársról aki a konkrét pályázat esetében felvilágosítást tud adni és ingatlan esetében helyszíni a bejárást biztosít. Jelentősebb ingatlan vagy vagyonértékesítést tartalmazó értékesítés esetén a felszámoló külön bemutató (pályázati) anyagot készít, melyet ellenérték fejében vásárolhatnak meg a pályázók a Cégközönyben megjelölt helyen. )
A pályázati hirdetésben megjelölt feltételeket kötelezően be kell tartania a pályázóknak mert alaki hibás pályázatok nem kerülnek elfogadásra.
A pályázatok szöveges elkészítésére nincs különleges alaki kötöttség, de a pályázati kiírásban szereplő feltételeket minimum szerepeltetnie kell a pályázónak. A pályázatokban történő egyedi feltételeket csak a kiírásban érvényesít a felszámoló és ezek elfogadásáról is nyilatkozni kell a pályázónak.
A pályázatnak az ajánlaton túl tartalmaznia kell a pályázó nevét, címét, adószámát, bankszámlaszámát, aláírási címpéldányát, a bánatpénz befizetését igazoló banki bizonylatot (ha készpénzben történik a befizetés a felszámoló irodájában, akkor nem kell külön igazolni). Magánszemély pályázó esetén szükséges még személyi igazolvány másolat és a pályázat két tanúval történt hitelesítése.
A pályázatban egyértelműen meg kell határozni mind a nettó, mind pedig a bruttó vételárat.
Meg kell jelölni a pályázatban a fizetés határidejét és az esetleges biztosítékokat.
Bánatpénz szabályai:
A bánatpénz – külön jogszabályokban szabályozott – biztosíték típus, amivel a pályázó a komoly szándékára, és a pályázatában vállalt kötelezettsége megalapozottságára tesz utalást és kockázatot. Amennyiben eredményes a pályázat, akkor a bánatpénz beszámításra kerül a pályázati vételárba, ha nem sikeres a pályázat, akkor a bánatpénz visszafizetésre kerül a pályázó részére.
A bánatpénz befizetésére két lehetőség van. Ha bankszámla kerül megjelölésre, akkor a bankszámlára átutalással vagy befizetéssel lehet teljesíteni. Ha nincs bankszámlaszám megjelölve, akkor csak készpénzben a felszámoló irodájában lehet befizetni a bánatpénzt. A pályázati határidő lejáratáig (pályázatban megjelölt időpontig) a bánatpénznek meg kell érkeznie. A részteljesítés nem minősül teljesítésnek. ( A bánatpénz – nem nyertesség esetén- után a pályázó a visszafizetésig terjedő időszakra kamatköveteléssel nem léphet fel a felszámoló illetve az adós szemben sem.
Ha a pályázati kiírásban bánatpénz befizetési kötelezettség szerepel, akkor befizetés hiánya szintén a pályázat elutasítását vonja maga után.
A bánatpénz biztosítéka a pályázatban meghatározott ajánlat komolyságának és jóhiszeműségének.
Ajánlati kötöttség:
A felszámoló a pályázat bontásáról a leadási határidőtől számított 15 napon belül köteles gondoskodni. Ettől csak akkor térhet el, ha egyetlen pályázó van. A pályázat bontásán előzetes bejelentés alapján az ajánlattevők is részt vehetnek.
A pályázati ajánlatban a pályázó 30 napos ajánlattételi kötöttséget vállal. Ez azt jelenti, hogy a pályázó által leírt pályázati összeget és kötelezettségvállalásokat a pályázat leadási határidejétől számított 30 napig nem változtathatja meg a pályázó.
A pályázónak meg kell felelnie a pénzmosásról szóló törvényben előírt azonosítási feltételeknek.
II. Pályázat benyújtás és teljesítés pénzügyi feltételei
Az ajánlati árat készpénzben vagy banki átutalással köteles a nyertes pályázó megfizetni. A beszámításra vonatkozó ajánlatokat nem fogad el a felszámoló arra a mindenkor hatályos Cstv. előírásai irányadóak. Sikeres pályázat esetén a felszámoló írásban értesíti a nyertes pályázót. Amennyiben versenytárgyalás kiírására kerül sor, arról soron kívül ad tájékoztatást a felszámoló és határozza meg a feltételeket írásban. A nyertes – vagyis az érvényes pályázatot benyújtó, legmagasabb ajánlati árat meghatározó pályázóval köti meg a szükséges szerződéseket a felszámoló és kiállítja a számlát.
Ingatlan adás-vétele esetén a pályázó kötelezettsége a földhivatali eljáráshoz szükséges ügyvéd által ellenjegyzett adás-vételi szerződés elkészíttetése ettől csak indokolt esetben lehet eltérni. Amennyiben a pályázó nem rendelkezik ügyvéddel, akkor ennek a lebonyolításában segítséget nyújt a felszámoló, de a költségek a pályázóra terhelhetők.
Ingatlan adás-vétele esetében a tulajdoni lapon szereplő terhek (végrehajtási jog, jelzálogjog) törlése az értékesítés után vevő tulajdonjogának bejegyzésével egyidejűleg törlődik a tulajdoni lapról. Ingóság esetében is ugyan ez igaz, tehermentes tulajdont szerez a pályázó.
Ha két azonos összegű pályázat érkezik vagy a vételár vonatkozásában 10%-al tér el a két pályázó által benyújtott ajánlat, akkor a felszámoló nyilvános ártárgyalást tart, amelyről értesíti a pályázókat. Ebben az esetben a pályázók, mint egy árverésen tehetik meg ajánlataikat de ebben az esetben is fennáll a pályázat benyújtásától számított 30 napos szerződés kötési kötelezettség.
Egyéb kérdések:
A pályázati felhívás a felszámoló számára nem jelent eladási kötelezettséget. A felszámoló megfelelő ajánlat hiányában dönthet úgy, hogy a pályázatot eredménytelennek nyilvánítja. Ez azt jelenti, hogyha alaki hibás pályázat érkezik (pl. nem kerül a befizetésre a bánatpénz, hiányoznak a pályázó adatai, stb.) vagy a pályázati vételár elfogadhatatlanul kevesebb a pályázati kiírásban szereplőnél, akkor a felszámoló dönthet úgy, hogy sikertelennek értékeli a pályázatokat, és nem fogadja el őket.
A pályázatok bontása közjegyző előtt történik, ezért általában a pályázati kiírásokat úgy szerkesztjük meg, hogy a leadási határidőtől számított 10 napon belül kerülnek kibontásra, mivel az eljáró közjegyzőnél időpont egyeztetése szükséges. A közjegyzői okirat elkészültét követően értesítjük a pályázókat az eredményről.
Amennyiben egy nyertes pályázó, egy pályázat során nem teljesíti a pályázatban vállalt feltételeket. Úgy minden további pályáztatásból 1 évig kizárásra kerül.
III. Elővásárlási jog gyakorlása
Az elővásárlásra jogosultak a jogukat a nyilvános pályázat keretein belül gyakorolhatják oly módon, hogy a véglegesen kialakult vételár ismeretében a vételi szándékról nyilatkozatot tehetnek.
Ez azt jelenti, hogy a pályázati határidőn belül, az alaki kötöttségek betartásával és a bánatpénz befizetésével kell jelezniük a felszámoló felé, hogy elővásárlási szándékkal kívánnak élni.
IV. Egyéb aktuális kérdések – A fordított adózás szabályai
1.) 2008. január 1-től a felszámolási eljárás alatt értékesítésre került vagyontárgyaknál 100.000.- Ft-ot meghaladó értékesítés esetén, a fordított adózás szabályai érvényesülnek. Ez azt jelenti, hogy a vásárláskor a nettó vételár kerül kiszámlázásra és természetesen csak ezt kell kifizetnie a vevőnek.
A számla alapján a vevő, az általa készített áfa bevallásban bevallja az áfát, és ha visszaigénylésre is jogosult akkor vissza igényelheti.
Amennyiben a vevő magánszemély vagy alanyi mentes adózás szabályai alá tartozó gazdasági társaság (erről pályázónak nyilatkoznia kell), akkor az értékesítés esetében a bruttó vételár kerül kiszámlázásra és megfizetésre.
Amennyiben valamely különös ok miatt nem fordított Áfa szabályai érvényesülnek, arról a felszámoló a pályázati kiírásban tájékoztatja az érintetteket.
2.) A mindenkor hatályos Cstv. előírásainak betartásával a felszámoló egyes pályázatok esetében egyéb feltételeket is meghatározhat, ezeket azonban az adott pályázati hirdetményben közzé kell tennie.